Tečkování je stále více a více populární výtvarná technika, a to mezi umělci i amatéry. Jednou z klíčových otázek, které se často objevují, je výběr vhodné barvy. Správná volba barvy má zásadní vliv na to, zda se vám tečkování bude dařit nebo ne. Sepsala jsem vám proto některé důležité informace o tom, jaká barva je vhodná na tečkování.
Tečkujeme akrylkami
Při tečkování se používají výhradně akrylové barvy, nabízí totiž vynikající vlastnosti pro tuto techniku. Mezi jejich výhody patří to, že se dají mezi sebou míchat (a to i napříč různými značkami) a vy si tak můžete zajistit v podstatě nekonečné množství různých odstínů.
V podstatě lze použít jakoukoliv značku akrylových barev. Ty nejlevnější doporučuji ovšem tak maximálně na podklad, a musíte počítat s tím, že budete muset nanést více vrstev.
Přímo na tečkování doporučuji využívat kvalitní akrylovou barvu. Nejdůležitější je mít barvu správně naředěnou. Zpravidla – ale ne vždy – jsou barvy v lahvičkách a kelímkách ve správné konzistenci. Barvy v tubách bývají spíše hustější a je třeba počítat s tím, že je budete ředit buď na paletě, nebo po přelití do kelímků.
Dáte si jogurt?
Jak jsme si již říkali, správná konzistence barev je pro tečkování klíčová. Jak ale poznáte správně připravenou barvu na tečkování? Akrylová barva by měla mít konzistenci podobnou jogurtu – ani příliš tekutá, ani příliš hustá. Taková barva, pokud ji naberete štětečkem nebo tečkovadlem, udělá malý kopeček, který poměrně rychle zase spadne.
Ředíme a zahušťujeme
Co s tím, pokud barva nebude mít ideální konzistenci? Dobrá zpráva je, že ji umíme naředit i zahustit, a já vám povím jak na to.
Na ředění akrylových barev se používá voda nebo pouring medium. Od obojího přidávejte po troškách a vždy důkladně rozmíchejte.
Pokud je třeba barvu zahustit, máte více možností. Buď můžete do barvy přidat malé množství akrylového média, jako je “gel medium”, některé návody doporučují škrob. Další možností je nechat lahvičku s barvou nějako dobu otevřenou, aby vyprchala přebytečná voda. Určitě při tom barvu také občas zamíchejte a hlavně důkladně hlídejte, ať vám nevyschne moc.
Pamatujte, že na tečkování používáme jen a pouze akrylové barvy. Přitom hustota barvy je pro výsledek klíčová. Se špatně namíchanou barvou hezkou tečku nikdy neuděláte. Kromě konzistence barev je velice důležitá také příprava podkladu. Na tu se podíváme někdy příště.